Borough Results 2011

High Peak Borough has 28 Wards. Here are the election results for the candidates and their parties.

BARMS WARD 1 seat
Name of Candidate Description (if any) Votes
QUINN, Rachael The Labour Party Candidate 329 ELECTED
BARRATT, Bill Conservative Party Candidate 247
BLACKBROOK WARD 2 seats
Name of Candidate Description (if any) Votes
BRAMAH, Audrey Conservative Party Candidate 706 ELECTED
PEARSON, Chris Independent 665 ELECTED
LONGDEN, Edith Claire Liberal Democrat 644
ROFER, Theo Conservative Party Candidate 410
BEEDEN, Lisa Kate Liberal Democrat 382
FORREST, Philip George The Labour Party Candidate 295
BURBAGE WARD 1 seat
Name of Candidate Description (if any) Votes
FAULKNER, John Ronald Silverwood Conservative Party Candidate 566 ELECTED
HAMILTON, Ian King The Labour Party Candidate 291
BUXTON CENTRAL WARD 2 seats
Name of Candidate Description (if any) Votes
ASHMORE, Philip The Labour Party Candidate 566 ELECTED
PAYNE, Christopher James The Labour Party Candidate 466 ELECTED
FIDDY, Bill Conservative Party Candidate 455
MORRIS, Bob Conservative Party Candidate 452
BAIN, Matthew Alexander The Green Party 190
ASHENDEN, Peter Liberal Democrat 150
CHAPEL EAST WARD 1 seat
Name of Candidate Description (if any) Votes
PERKINS, Jim Conservative Party Candidate 294 ELECTED
HARRISON, Michael Liberal Democrat 277
MORRISON, Mavis The Labour Party Candidate 259
CHAPEL WEST WARD 2 seats
Name of Candidate Description (if any) Votes
NORTON, Timothy Ian The Labour Party Candidate 721 ELECTED
YOUNG, Stewart Paul Conservative Party Candidate 718 ELECTED
STREET, Jocelyn Conservative Party Candidate 697
DEBES, Alan Liberal Democrat 315
CORBAR WARD 2 seats
Name of Candidate Description (if any) Votes
BALDRY, Linda June Conservative Party Candidate 748 ELECTED
KEMP, Tony Arthur Conservative Party Candidate 743 ELECTED
THOMAS, Martin Walter The Labour Party Candidate 535
WEAVER, Christopher Richard Warhurst Liberal Democrat 336
COTE HEATH WARD 2 seats
Name of Candidate Description (if any) Votes
STONE, Lynn The Labour Party Candidate 556 ELECTED
SAVAGE, Keith Edward The Labour Party Candidate 525 ELECTED
BOYNTON, Colin Conservative Party Candidate 521
GROOBY, Linda Conservative Party Candidate 506
DINTING WARD 1 seat
Name of Candidate Description (if any) Votes
WHARMBY, Jean Conservative Party Candidate 564 ELECTED
HOPKINS, Ben The Labour Party Candidate 288
GAMESLEY WARD 1 seat
Name of Candidate Description (if any) Votes
MCKEOWN, Anthony Edward The Labour Party Candidate 389 ELECTED
EVANS, Brian Conservative Party Candidate 84
HADFIELD NORTH WARD 1 seat
Name of Candidate Description (if any) Votes
MANN, Vicky The Labour Party Candidate 317 ELECTED
NOVAKOVIC, David Mark Conservative Party Candidate 161
STOREY, John Liberal Democrat 62
HADFIELD SOUTH WARD 2 seats
Name of Candidate Description (if any) Votes
MCKEOWN, Bob The Labour Party Candidate 761 ELECTED
SIDDALL, Edward The Labour Party Candidate 725 ELECTED
FOOTE, Marie Melita Conservative Party Candidate 599
FOOTE, Stephen Dennis William Conservative Party Candidate 568
HAYFIELD WARD 1 seat
Name of Candidate Description (if any) Votes
MELLOR, Herbert David Independent 485 ELECTED
ATKINS, Beth Liberal Democrat 409
HOPE VALLEY WARD 2 seats
Name of Candidate Description (if any) Votes
FAVELL, Tony Conservative Party Candidate 991 ELECTED
WALTON, John Conservative Party Candidate 799 ELECTED
FARRELL, Charlotte Nancy The Green Party 634
SERBY, Maeve Patricia Liberal Democrat 519
HOWARD TOWN WARD 2 seats
Name of Candidate Description (if any) Votes
CLAFF, Godfrey The Labour Party Candidate 753 ELECTED
WAUDE, Colin Peter The Labour Party Candidate 643 ELECTED
DOUGLAS, Jamie Conservative Party Candidate 370
ROWLANDS, Will Conservative Party Candidate 326
ALLEN, Peter Duncan The Green Party 248
LIMESTONE PEAK WARD 1 seat
Name of Candidate Description (if any) Votes
UDALE, Derek Conservative Party Candidate 374 ELECTED
LAMONT, Sandy The Labour Party Candidate 224
SCOTT, Graham Liberal Democrat 121
NEW MILLS EAST WARD 2 seats
Name of Candidate Description (if any) Votes
HUDDLESTONE, Ian Samuel Edward The Labour Party Candidate 565 ELECTED
BARROW, Alan The Labour Party Candidate 510 ELECTED
GADD, Mark Conservative Party Candidate 370
BOWERS, Gwyn Conservative Party Candidate 333
STEVENS, Alistair John Liberal Democrat 239
STRONER, Tobias Spencer Liberal Democrat 150
NEW MILLS WEST WARD 2 seats
Name of Candidate Description (if any) Votes
DOWSON, Lance The Labour Party Candidate 648 ELECTED
ATKINS, Ray Liberal Democrat 573 ELECTED
GADD, Jacqui Conservative Party Candidate 494
CARTER, Janet Maria Liberal Democrat 476
BODY, Hazel May The Green Party 456
LAMB, David Ian Conservative Party Candidate 402
OLD GLOSSOP WARD 2 seats
Name of Candidate Description (if any) Votes
PARVIN, Garry Lawrence The Labour Party Candidate 687 ELECTED
WEBSTER, Chris Independent 686 ELECTED
HARDY, Paul Francis Conservative Party Candidate 673
GREENHALGH, Damien Thomas The Labour Party Candidate 653
LAWTON, Jeff Conservative Party Candidate 421
PADFIELD WARD 1 seat
Name of Candidate Description (if any) Votes
WILCOX, Ellie The Labour Party Candidate 354 ELECTED
KAY, Peter James Conservative Party Candidate 338
SELWOOD, Lee David The Green Party 88
BATEY, Sandra Liberal Democrat 39
SETT WARD 1 seat
Name of Candidate Description (if any) Votes
ASHTON, Tony Conservative Party Candidate 396 ELECTED
SHIPLEY, Michael John The Green Party 281
WILD, Ray Liberal Democrat 148
SIMMONDLEY WARD 2 seats
Name of Candidate Description (if any) Votes
HAKEN, John Conservative Party Candidate 793 ELECTED
MCCABE, Julie Ann Conservative Party Candidate 663 ELECTED
O'CONNOR, Robert The Labour Party Candidate 588
LONGOS, Nick The Labour Party Candidate 574
HAGGART, Jonathan Walker Liberal Democrat 268
GARBUTT, Ayshea Christina Liberal Democrat 229
ST JOHN'S WARD 1 seat
Name of Candidate Description (if any) Votes
WHARMBY, George David Conservative Party Candidate 429 ELECTED
WORRALL, Stephen David Liberal Democrat 255
STONE BENCH WARD 2 seats
Name of Candidate Description (if any) Votes
BISKNELL, Caitlin Janette The Labour Party Candidate 673 ELECTED
SLOMAN, Fiona The Labour Party Candidate 616 ELECTED
REDDY, Pam Conservative Party Candidate 356
REDDY, Mick Conservative Party Candidate 341
TEMPLE WARD 1 seat
Name of Candidate Description (if any) Votes
THRANE, Emily Lilian Conservative Party Candidate 524 ELECTED
COOPER, Roger Lane The Labour Party Candidate 272
TINTWISTLE WARD 1 seat
Name of Candidate Description (if any) Votes
JENNER, Pat The Labour Party Candidate 393 ELECTED
CLARKE, Bill Conservative Party Candidate 379
WHALEY BRIDGE WARD 3 seats
Name of Candidate Description (if any) Votes
PRITCHARD, John Arthur Thomas Independent 1286 ELECTED
LOMAX, David William Liberal Democrat Focus Team 1117 ELECTED
LEATHER, Linda Liberal Democrat Focus Team 1038 ELECTED
CLARKE, Nev The Labour Party Candidate 807
GILMOUR, Rodney Bruce Conservative Party Candidate 799
FLOWER, Samantha Claire Conservative Party Candidate 502
MCDOWELL, David Charles Conservative Party Candidate 423
BUSH, James Henry UK Independence Party (UKIP) 371
WHITFIELD WARD 1 seat
Name of Candidate Description (if any) Votes
OAKLEY, Graham Nigel The Labour Party Candidate 442 ELECTED
LOMAS, Paul Conservative Party Candidate 135
KUPPAN, George Liberal Democrat 55